YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Wierni wielkanocnym tradycjom

25 marca 2013 15:33:41 | autor: Mariola Smal
Uroczystościom Niedzieli Palmowej w gminie Drelów towarzyszył przegląd pieśni wielkopostnych i konkurs na najpiękniejszą palmę.

Prezentacja drelowskich palm przygotowanych na Niedzielę Palmową (kościół w Żerocinie)

Uroczystości Niedzieli Palmowej w Żerocinie obchodzono w sposób wyjątkowy. Rozpoczęła je msza św. w miejscowej kaplicy. Wśród licznie zgromadzonych parafian wyróżniały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które przywiozły ze sobą pięknie wykonane palmy. Po nabożeństwie zebrani udali się w uroczystym pochodzie do Domu Ludowego. Powitała wszystkich Wiesława Zaremba - dyrektor Gminnego Centrum Kultury, a żerocińskie gospodynie poczęstowały gorącym żurkiem.

W niezwykły klimat powagi i zadumy wprowadził zebranych przegląd pieśni wielkopostnych, wykonywanych przez zespoły śpiewacze, działające przy KGW. Najważniejszym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejsza palmę oraz stroik wielkanocny. Palmy oceniano w dwóch kategoriach: zespołowej (KGW) oraz indywidualnej. Najpiękniejszą i zarazem największą palmę (ok. 4 metry długości) uwiły panie z KGW w Worsach. Jury doceniło jej prostotę i skromność - palma zawierała wszelkie dozwolone rodzaje składników naturalnych: bazie, krzewy ozdobne, tuje, cyprys, len, proso. Jej dodatkowym walorem był skromny układ kwiatów i krepiny, których kolorystyka nawiązywała do wielkanocnej symboliki. Drugą nagrodę zdobyła piękna i najstaranniej uwita palma, wykonana przez KGW w Żerocinie. Trzecią nagrodą podzieliły się Koła Gospodyń Wiejskich z Szóstki i Zahajek, których palmy wyróżniono za oryginalność wykonanych kwiatów i różnorodność splotów. W kategorii indywidualnej większość nagród trafiła do pań z żerocińskiego KGW.

Podczas spotkania można było podziwiać prace rękodzielnicze wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żerocinie. Młodzi artyści zaprezentowali piękne stroiki świąteczne, pisanki wykonane różnymi metodami oraz świąteczne kompozycje z wiosennych kwiatów, wykonanych z bibuły i krepiny. Dodatkowym miłym akcentem była kawa i pyszne ciastka przygotowane przez organizatorki spotkania.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male