YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Wspólnie sprzątają teren gminy

24 kwietnia 2021 09:16:35 | autor: Anna Ostapiuk
W akcji "Czysta ziemia w gminie Międzyrzec Podlaski", zainicjowanej przez samorząd oraz przedstawicieli Zakładu Mięsnego "Karol" ze Strzakłów, wzięła udział liczna grupa mieszkańców w każdym wieku wspierana przez lokalne organizacje społeczne oraz przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich. Wspólnie posprzątali tereny leśne i pasy drogowe w kilku miejscowościach, a w uporządkowanych miejscach stanęły tabliczki zachęcające do dbania o czystość w przyszłości.

Do akcji "Czysta ziemia w gminie Międzyrzec Podlaski" przystąpiła lokalna społeczność na czele z wójtem Adamowiczem, prezesem zakładu "Karol" oraz przedstawicielami władz powiatowych i wojewódzkich (fot. UG Międzyrzec Podlaski)

Główne działania w ramach akcji "Czysta ziemia w gminie Międzyrzec Podlaski" rozpoczęły się 22 kwietnia na skrzyżowaniu DW 806 Międzyrzec - Łuków z drogą gminną w kierunku Miś, ale już kilka dni wcześniej systematycznie dołączały kolejne sołectwa porządkując przestrzeń wokół własnych miejscowości. Mieszkańcy: dzieci, dorośli i seniorzy, pod wodzą wójta Krzysztofa Adamowicza, uzbrojeni w rękawiczki i worki na śmieci, sprzątali zanieczyszczone tereny leśne, pasy drogowe i otoczenie Żwirowni. - Zapominamy, że na tej planecie jesteśmy gośćmi, a nie panami, a w związku z tym szacunek należy się zarówno zwierzynie jak i przyrodzie. Ci, co zaśmiecają, są bardzo nierozsądni i niespołeczni. A ja zachęcam do tego, byśmy czuli tę wspólną odpowiedzialność* - apeluje inicjator działań wójt Krzysztof Adamowicz


fot. UG MIędzyrzec Podlaski

Dodatkowo oznakowano wiele uporządkowanych miejsc, tzw. Punktów Czystości, głównie na obszarach leśnych, przypominając o tym, jak ważnym obowiązkiem jest dbanie o przyrodę. Dzięki zaangażowaniu partnera akcji Jana Brodawki, właściciela Zakładu Mięsnego "Karol" ze Strzakłów, ustanowiono 22 tablice z apelem o zadbanie o wspólne dobro i niezanieczyszczanie lasów. - Podczas wspólnych rozmów postanowiliśmy zrobić coś dla naszej gminy, by była jeszcze piękniejsza niż jest. Bo jest piękna i naprawdę fajnie tu żyć* - zaznacza prezes Jan Brodawka, który czynnie włączył się w usuwanie zalegających śmieci. Tablice z wizerunkami zwierząt i hasłami, np. "Dbaj o las, to jest mój dom. Pomyśl o mnie i zamiast śmieci przynieś orzechy" stanęły w lesie między Jelnicą, Strzakłami i Misiami oraz na Żwirowni w Berezie.


fot. Anna Ostapiuk

Do działań propagowanych przez gminę Międzyrzec przyłączyli się radni, sołtysi, lokalne jednostki OSP i organizacje pożytku publicznego, ale też reprezentanci władz powiatowych i wojewódzkich, m.in sekretarz powiatu bialskiego Sławomir Sosnowski i radny sejmiku województwa lubelskiego Ryszard Szczygieł, a także nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Leszek Michalec. Podkreślali oni przede wszystkim istotną kwestię edukacji od najmłodszych lat, która przyczynia się do życia zgodnie z naturą, zgodnie z procesami mającymi zachodzić w czystym i nieskażonym środowisku. Aby było to możliwe, ważne jest też, by dorośli na takie sprzątanie znaleźli czas i swoim postępowaniem dali dzieciom dobry przykład. - Praktycznie w każdej miejscowości na terenie gminy porządkowane są przestrzenie publiczne. Takie postawy powinniśmy promować. Nie mam wpływu na wielu ludzi, którzy śmiecą, ale mam wpływ na siebie, na to co robię. Dzisiaj zbieram śmieci, dzisiaj porządkuję las. Mam nadzieję, że będzie nam się żyło lepiej, a za rok czy pół roku nie będziemy musieli tej akcji powtarzać* - mówił wójt Adamowicz. Włodarz po raz kolejny przypomniał, że gmina Międzyrzec przyjmuje w ramach zagospodarowania odpadów każdą ilość wystawianych przed posesje worków ze śmieciami, dlatego też nie ma żadnego usprawiedliwienia porzucania ich w lasach i miejscach publicznych.

O zaśmiecaniu berezowskiej Żwirowni pisaliśmy w listopadzie 2020 r. w materiale ⇒ Kto odpowie za zaśmiecanie międzyrzeckich jeziorek? Do dziś sytuacja na tym terenie pozostaje bez zmian, ilość śmieci zalegających otoczenie akwenu jest zatrważająca, dlatego też akcja "Czysta ziemia" objęła ten teren.


Fot. UG Międzyrzec Podlaski

Akcja potrwa przez kolejne dni, a nawet tygodnie, ponieważ każdego dnia zgłaszają się nowe stowarzyszenia i organizacje społeczne, szkoły i przedszkola oraz osoby indywidualne. Swoje otoczenie w ostatnich dniach sprzątali uczniowie, przedszkolaki, uczestnicy zajęć oferowanych przez świetlice środowiskowe, kluby seniora, kluby piłkarskie, jednostki OSP i liczne stowarzyszenia. Przyłączały sie także całe rodzinny. W każdej miejscowości składowane są kolejne tony worków ze śmieciami, które wkrótce zostaną zabrane i przekazane do utylizacji. W ramach podziękowania za udział w sprzątaniu gminy każdy z uczestników otrzyma sadzonki roślin ufundowanych przez Nadleśnictwo Międzyrzec.

Już w najbliższy poniedziałek 26 kwietnia do działań przyłącza się sołectwo Tłuściec ⇒ Akcja Czysta Ziemia Tłuściec.

* Wypowiedzi do tekstu, dzięki uprzejmości redakcji Radio Biper, zaczerpnięto z materiału video zrealizowanego w dniu rozpoczęcia akcji ⇒ Akcja na błysk!. Zachęcamy do obejrzenia.

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (25 kwietnia 2021 20:48:57) PSL górą. Panie Wójcie, może przyszła refleksja na pojemniki na 5 żwirowni? A tak na marginesie - w lesie nie trzeba zakładać maseczek. wynika to z rozporządzenia. autor: gość
    (24 kwietnia 2021 15:08:50) 路中间发生了什么 路中间发生了什么 autor: gość
    logo male