Zbiórka na dechy
Pierwsza edycja "Potańcówki na dechach" w Zaściankach spotkała się z ciepłym przyjęciem uczestników. Jedynym mankamentem, o którym wspominano w późniejszych rozmowach, był brak prawdziwej drewnianej podłogi. Zastąpiła ją płyta pilśniowa, która choć dobrze spełniła swą rolę, stała się solą w oku organizatorów zabawy. Wkrótce kolejne dwie odsłony potańcówki, a zanim to nastąpi można dołożyć własną cegiełkę do budowy podłogi do tańca w "Zbiórce na dechy".
Stowarzyszenie "Idziemy w kulturę" wspólnie z międzyrzeckim GOK-iem zorganizowało zbiórkę pieniężną na zakup i wykonanie drewnianej podłogi do tańca. Na ten cel potrzebna jest kwota 8.000 zł, a na jej zebranie zostały jeszcze 24 dni.
Jesteśmy Stowarzyszeniem „Idziemy w kulturę”, jesteśmy młodą, prężnie działającą grupą i chcemy wesprzeć naszych przyjaciół z Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim w realizacji ich marzenia – organizacji potańcówki na dechach. Na prawdziwych dechach, czyli drewnianej podłodze, takiej na której tańczyli obertasy i poleczki nasi dziadkowie, przy akompaniamencie kapeli grającej na żywo. Jedyną przeszkodą w pełnej realizacji planu są pieniądze – na wykonanie takiej podłogi potrzeba 8 000 złotych. Na ten moment ta kwota jest zbyt duża, byśmy mogli pokryć ją z własnych środków, dlatego zwracamy się o pomoc właśnie do Was - czytamy na stronie trwającej zbiórki pieniężnej.
Aby dołożyć własną cegiełkę na ten cel należy wejść na stronę ⇒ Zbiórka na dechy i dokonać wpłaty dowolnej kwoty, która przybliży organizatorów do spełnienia marzenia o starodawnej potańcówce na prawdziwych dechach.
Jeśli zbierzemy kwotę niezbędną do zakupu materiału i wykonania podłogi, potańcówki na dechach zostaną wpisane na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszego regionu. To pierwsza taka inicjatywa w naszej okolicy. Potrzeba naprawdę niewiele, by podtrzymać zanikającą tradycję i przekazać ją młodym pokoleniom. Zróbmy to wspólnie! - zachęcają przedstawiciele Stowarzyszenia "Idziemy w kulturę".
Pierwsza edycja "Potańcówki na dechach" odbyła się 25 czerwca w Zaściankach ⇒ Tańcowali na dechach i połączona była z warsztatami tańca tradycyjnego prowadzonymi przez prezesa Fundacji z Przytupem z Ryk Pawła Warownego. Na kolejne odsłony, najpierw w Zaściankach, potem w Rzeczycy, organizatorzy zapraszają już 8 i 13 sierpnia. Szczegóły na poniższych plakatach.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Dziękuję za uwagę :-)
Gościu - dziękuję za zwrócenie uwagi na rodzaj płyty :-) Jeden z czytelników pod tekstem o zabawie 25 czerwca w Zaściankach zwrócił uwagę na płytę pilśniową, zamiast tytułowych desek. A cóż ja, dziennikarz, mogę wiedzieć o budowlance? :D Pozdrawiam
autor: autor
Deska desce nierówna. Organizatorzy zbiórki powinni jasno określić jakie to będą dechy. Dajmy na to mieszkaniec wysupła ostatni grosz myśląc że pomaga załatwić konkretne dębowe dechy, a później się okaże że kupili jakieś badziewie. Nieładnie to wszystko wygląda.
autor: gość
Dechy
Organizują i nie zapewnią tego podstawowego. Aby nie było tak jak z panią I. Trojanowską na koncercie. Najlepiej zrobić zrzutkę.
autor: Alicja
Płyta pilśniowa?? Ja tam widzę płytę OSB. Ale co ja wiem w porównaniu do dziennikarzy
autor: gość
Dokładnie. To już jest zwykłe skurwy...syństwo żeby tak żdzierać. Nie dam bo nie mam a nawet jakbym miał to i tak bym nie dał. Proste!!!
autor: gość
Ciągle daj;
Racja. Ciągle tylko jakieś zbiórki.
autor: Adan
Popieram poprzednika.
autor: gość
Zbiórka na dechy, zbiórka na chorych, zbiórka na spalonych,zbiórka na zwierzęta, zbiórka na zbiórkę, menele pod marketami też robią zbiórkę na kielona! Skąd szary człowiek ma brać kasę na te wszystkie zbiórki, Gdzie do cholery są pieniądze z podatków , podatków od podatków? Ciągle kur..a daj i daj. skąd ???
autor: gość
No proszę, a mówili, że taki dobry wójt, że tak się gmina prężnie rozwija, że takie inwestycje wielkie. A tu się okazuje, że to wszystko pic na wodę fotomontaż. Nawet na kilka desek ich nie stać i muszą u ludzi żebrać. A gdzie podatki się nasze podziały?
autor: gość
Najczęściej czytane
Ostatnio komentowane
63
Kurator oświaty zatrzymany przez CBA. Śledczy mówią o ustawianiu przetargów
Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Sz. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To kolejny etap głośnego śledztwa dotyczącego podejrzeń ustawiania zamówień publicznych oraz przyjmowania korzyści majątkowych.
Podobne artykuły:
0
21
Potańcówka na dechach z Kapelą ze Wsi Warszawa
Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim już po raz kolejny zaprosił mieszkańców gminy i gości do wspólnej zabawy na dechach. Tym razem do Zaścianek zawitała Kapela ze Wsi Warszawa, która swoją żywiołową, energetyzującą muzyką porwała uczestników do tańca.
0
11
"Tęgie Chłopy" z kieleckiego ostro przetarły dechy w Zaściankach
Potańcówka na dechach w Zaściankach po raz kolejny udowodniła, że właśnie taki klimat wspólnej zabawy cieszy się szczególnym zainteresowaniem zarówno najstarszych, jak i młodszych mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski. Tradycyjna muzyka, wspomnienie dawnych lat i wyjątkowy nastrój to coś, co wyróżnia imprezę i przyciąga wielu pasjonatów tańca. A wszystko to okraszone autentycznymi, niestylizowanymi dźwiękami Kapeli "Tęgie Chłopy" z Kielc, która porywała serca swoją żywiołowością.
0
Potańcówka na dechach wraca do Zaścianek
Już 30 lipca amatorzy tańca i muzyki tradycyjnej ponownie spotkają się w miejscowym domu ludowym, by wspólnie potańczyć w dawnym stylu, a przy okazji wysłuchać koncertu kapeli Tęgie Chłopy. Na wydarzenie zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim.
4
Potańcówki przy muzyce mistrzów
Podczas czwartej "Potańcówki na dechach" w Zaściankach królowały dźwięki skrzypiec i suki biłgorajskiej. Tancerze ruszyli w tany przy melodiach dwóch mistrzów muzyki tradycyjnej Zdzisława Marczuka i Zbigniewa Butryna z kapelą. A już w najbliższą sobotę na lirze korbowej zagra kolejny ceniony muzyk.
0
27
Tym razem już na dechach
Po raz drugi miłośnicy potańcówek spotkali się w Zaściankach, by przy dźwiękach skocznej tradycyjnej muzyki przypomnieć sobie lub poznać kroki staropolskich walczyków, polek, chodzonego, śpiucha i łysego. Do tańca przygrywała niezawodna kapela Zdzisława Marczuka, a warsztaty poprowadził Paweł Warowny.
7
33
Tańcowali na dechach
Pierwsza plenerowa potańcówka na dechach spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Jedni przysłuchiwali się skocznym ludowym melodiom, innych nogi same porwały do tańca. Tego popołudnia to Zaścianki jako pierwsze rozbrzmiały muzyką skrzypiec, harmonii i bębenka, organizatorzy zapowiadają jednak, że to dopiero początek. Podobne wydarzenia będą się odbywały systematycznie aż do października.
0
Przygotuj się na tradycyjną potańcówkę
Przypominamy, że już w najbliższy piątek w Zaściankach zostanie zrealizowany pierwszy etap projektu "Potańcówka na dechach". Do wspólnej zabawy zapraszają międzyrzecki GOK i Zespół Leśne Echo z Zaścianek. Sprawdźcie, co czeka na uczestników potańcówki i jak się do niej przygotować.