Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
5.7°C
Kontakt
gmina Drelów

ZOL w Łózkach przyjął już pierwszych pacjentów

16 października 2020 16:43 | autor: Anna Ostapiuk
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Łózkach (fot. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej)

Nowy gmach łózeckiego ośrodka opiekuńczo-leczniczego zatętnił życiem. Pierwsi pacjenci zostali już zakwaterowani, a opiekę nad nimi sprawuje wykwalifikowany personel medyczny. Zakład zapewnia kompleksowe leczenie, specjalistyczne konsultacje, rehabilitację i opiekę dietetyczną. Jak zapewnia dyrektor placówki, jest ona gotowa na przyjęcie kolejnych podopiecznych. Aby uzyskać miejsce w zakładzie, należy spełnić szereg warunków.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach to efekt starań o rozwinięcie działalności dotychczasowego ZOL mającego siedzibę w Międzyrzecu Podlaskim przy ulicy Wiejskiej, który realizował świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej od 2017 r. Dotychczasowa placówka dysponowała zaledwie 15 miejscami dla pacjentów, a jej obłożenie wynosiło 100%. Nowo otwarty ośrodek w Łózkach dostosowany jest do przyjęcia nawet 85 podopiecznych. Zaczął funkcjonować od 8 października. Przeniesieni z Międzyrzeca kuracjusze zajęli pierwsze łóżka, a kolejni będą sukcesyjnie przyjmowani z dotychczasowej kolejki oczekujących. - Dyrektor Oddziału Lubelskiego NFZ zwiększył zakres umowy na udzielanie świadczeń w ZOL do około 36 pacjentów już w tym roku. Przewiduje się uzyskanie kolejnego zwiększenia kontraktu z NFZ na rok 2021. Można już składać wnioski – informuje Marek Zawada , dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Utworzenie dodatkowych łóżek pozwoli skrócić kolejkę oczekujących.

Zakłady opiekuńczo lecznicze są przeznaczone dla osób nie w pełni samodzielnych, wymagających pomocy w czynnościach życia codziennego. Kwalifikują się tu osoby uzyskujące ocenę do 40 pkt. w 100-punktowym tzw. wskaźniku Barthel, służącym do oceny m. in. samodzielności w spożywaniu posiłków, przemieszczaniu się, utrzymaniu higieny osobistej, ubieraniu się i kontrolowaniu potrzeb fizjologicznych. Przyjęcia dokonuje się na pisemny wniosek pacjenta, na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (z POZ albo z oddziałów szpitalnych). - Koszty pobytu pokrywane są w 70% ze świadczenia, które otrzymuje pacjent (np. renta, emerytura), w pozostałej części w ramach umowy z NFZ. Pacjenci są objęci kompleksową opieką i leczeniem, bez względu na wysokość pobieranych świadczeń, zakład zapewnia, oprócz opieki i pielęgnacji, m. in. niezbędne leki i konsultacje specjalistyczne – wyjaśnia procedurę przyjęcia i pobytu pacjentów w placówce jej dyrektor  Pacjentami opiekuje się lekarz specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych, mogą oni również liczyć na konsultacje specjalistów: psychiatry, neurologa i chirurga. Opiekę wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego i opiekunów medycznych wspiera psycholog i logopeda. Pobyt w zakładzie łączy w sobie także rehabilitację (fizjoterapia i terapia zajęciowa), leczenie dietetyczne i diagnostykę. – Zakład docelowo będzie miejscem pracy dla około 53 osób – przybliża plany Zawada.

Łózecka placówka powstała na bazie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jak podkreśla zarządzający nią dyrektor miejskiego szpitala, realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia  starosty Mariusza Filipiuka stojącego na czele Powiatu Bialskiego oraz wójta gminy Drelów Piotra Kazimierskiego i lokalnego samorządu. Nowoczesny gmach powstał na terenie gminy Drelów z wykorzystaniem nieużytkowanego budynku dawnej szkoły. Gruntowna rozbudowa, dostosowanie i kompleksowe wyposażenie obiektu, a także pełna rewitalizacja parku o powierzchni około 1ha, pozwoliły zagospodarować niszczejący potencjał małej miejscowości. Inwestycja o wartości ponad 10.500.000 zł, w ramach której doposażono w najnowocześniejsze urządzenia do endoskopii, ultrasonografii, laparoskopii i do kardiologicznych prób wysiłkowych również miejski szpital, znacząco wpłynie na rozwój świadczeń opiekuńczo – leczniczych w naszym regionie. - Powstało nowoczesne, kompleksowo wyposażone, ustronne, ale dostępne wyremontowanymi drogami, ciche i przyjazne, zielone miejsce specjalistycznej opieki – podkreśla najważniejsze atuty ośrodka  jej zarządca, zachęcając do składania wniosków o przyjęcie w poczet pacjentów placówki.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (28 października 2020 17:03)
    To teraz może by się dyrekcja międzyrzeckiego ZOZu windą przy poradniach na Wiejskiej zajęła.
    autor: kimmy

    (19 października 2020 17:52)
    uu... jak to prawda, to można powiedzieć że blamaż totalny
    autor: gość

    (19 października 2020 16:52)
    o
    Na pewno ktoś baaaaardzoooooo ważny.
    autor: b

    (19 października 2020 14:34)
    A kto jest szefem ośrodka?
    autor: gość

    (17 października 2020 13:04)
    Smrodek
    A kto miał mu o tym zameldować, przecież z takiej blokady nic by dla burmistrza albo naczelnika k.lub g. (bo tylko ich słucha) nie skapnęło.
    autor: Międzyrzeczanin

    (16 października 2020 19:15)
    to nie jest wpis odnoszący sie do tej informacji ale może mieszkańcy którzy czytają ten portal zwrócą na to uwagę, miasto przegrało postępowanie , które dotyczyło zablokowanie budowy chlewni przy granicy międzyrzeca, a przegrało bo burmistrz za późno złożył odwołanie od decyzji wójta adamowicza , pytanie czy dlatego że ktoś nie dopilnował ?
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny