Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.2°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Będzie rondo redaktora Kołkowicza

11 czerwca 2018 21:35 | autor: redakcja

Rada Miasta zdecydowała o wyborze nazwy dla ronda przy Skwerze Armii Krajowej. Do wyboru było 18 propozycji przesłanych przez mieszkańców.

Plebiscyt na nazwę dla ronda był inicjatywą burmistrza Zbigniewa Kota związaną z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicy "Krwawych Dni Międzyrzeca". Nie jest to odosobniona propozycja, ponieważ burmistrz chce, aby to międzyrzeczanie wybrali także nazwę rocznicowego dębu, wybrali nazwy parkowych alei oraz zaproponowali zawartość kapsuły czasu, która zostanie wmurowana 11 listopada przy pomniku Bohaterów Miasta i ponownie otwarta za 100 lat.

Jako pierwszy zakończono plebiscyt na nazwę ronda. Do Urzędu Miasta wpłynęło w sumie 18 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. O wyborze zdecydowali w głosowaniu radni. Dwunastu z nich wybrało nazwę "Rondo im. Jana Kołkowicza". Tylko jedna osoba miała inne zdanie głosując na propozycję "Rondo Bohaterów Miasta 1918 r.".

Jan Kołkowicz (1928-2007) był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem, autorem szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej w prasie centralnej i regionalnej, od roku 1970 wydawał podziemne czasopismo polityczno-niepodległościowe „Czasu Kurz”, a następnie dwutygodnik „Zapis Wschodni”.

Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Walczył o to jeszcze w czasach PRL i robił to po roku 1989. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy" (o szlaku bojowym "Pegaza", późniejszego „Parasola"), „Za Czerwonym Pierścieniem" (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN". Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran". Był inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Propozycje zgłoszone przez mieszkańców:

Rondo im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Rondo im. Międzyrzeckich Peowiaków
Rondo POW
Rondo Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego
Rondo Legionów Polskich
Rondo Chłopców z Zarówia
Rondo Bohaterów Stężycy i Ułęża
Rondo Józefa Wybickiego
Rondo im. Grażyny Kierszeniewskiej
Rondo Bohaterów Miasta 1918 r.
Rondo im. Żołnierzy Walczących
Rondo Bohaterów Narodowych
Rondo im. Jana Kołkowicza
Rondo im. Kazimierza Sosnkowskiego
Rondo im. Jarosława Skrzyczyńskiego
Rondo Spółdzielców
Rondo im. Jerzego Homziuka
Rondo sierż. Zowczaka i Peowiaków

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (13 czerwca 2018 07:50:55)
    Chłopcy z Zarówia, to młodzi nastoletni chłopcy, którzy w czasie IIWŚ narażali swoje życie I walczyli w AK
    autor: gość

    (12 czerwca 2018 15:24:00)
    pewnie mozna bylo zglaszac propozycje, a chlopaki z zarowia mieli fantazje :) brawo za pomysl, chociaz nazwy ulic itp daje sie ludzom nie zyjacym juz zeby podsumowac ich zycie, no chyba ze jest sie robertem lewandowskim bo on ma juz w jakims miescie swoja ulice za zycia
    autor: tK

    (12 czerwca 2018 15:06:35)
    Chłopcy z Zarówia ? Czy może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi ? Pytam całkiem serio.
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny