Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.7°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Wspomnienie o Redaktorze

8 stycznia 2019 09:38 | autor: redakcja

Na antenie Radia Lublin w programie „Na własne uszy” zaprezentowano reportaż Mariusza Kamińskiego "Redaktor". To opowieść o losach Jana Kołkowicza, zmarłego w 2007 roku dziennikarza, publicysty i prozaika związanego z Międzyrzecem Podlaskim. Można jej posłuchać na stronie internetowej rozgłośni.

Jan Kołkowicz (1928-2007) był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem, autorem szeregu felietonów i reportaży o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej w prasie centralnej i regionalnej, od roku 1970 wydawał podziemne czasopismo polityczno-niepodległościowe „Czasu Kurz”, a następnie dwutygodnik „Zapis Wschodni”. Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Walczył o to jeszcze w czasach PRL i robił to po roku 1989. Był m.in. autorem cyklów „Zamachowcy" (o szlaku bojowym "Pegaza", późniejszego „Parasola"), „Za Czerwonym Pierścieniem" (o walce z NKWD i Armią Czerwoną na kresach wschodnich) oraz „Na szlaku WiN". Pod jego redakcją ukazała sie praca zbiorowa „Uroczysko Baran". Był inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych m.in. w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Latem 2018 roku w Międzyrzecu odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Kołkowicza. Uhonorowano go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, na budynku dawnego magistratu wmurowano pamiątkową tablicę, jego imieniem nazwano rondo przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Staromiejskiej.

W reportażu wyemitowanym na antenie Radia Lublin "Redaktora" wspominają: dr Anna Jeleszuk (przewodnicząca Społecznego Komitetu Upamiętnienia Redaktora Jana Kołkowicza), Jerzy Jeleszuk (członek i założyciel Komitetu Społecznego Inicjatyw Historycznych Międzyrzecczyzny), Piotr Kołkowicz (brat Jana), Jerzy Kołkowicz (krewny Jana Kołkowicza), Antoni Kot (nauczyciel z Kąkolewnicy), Zbigniew Makarski (lekarz z Kąkolewnicy), Jan Giersz z Berezy, Ryszard Jeleszuk z Drelowa, Jadwiga Lipka, Roman Filipowicz (taksówkarz z Miedzyrzeca), Alina Saczuk, Zbigniew Tichoruk, Alicja Łagowska, Marcin Krzysztofik - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Grażyna Suszycka-Tomkiewicz - oddziałowe Archiwum IPN w Lublinie.

Reportaż Mariusza Kamińskiego "Redaktor"

Relacja z uroczystości upamiętniających Jana Kołkowicza

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (21 stycznia 2019 14:08:44)
    Redaktor
    Mam czterdzieści kilka lat i nie pamietam zeby ktos o tym Redaktorze mówił....teraz dopiero się okazał?
    autor: Gosc

    (20 stycznia 2019 19:33:16)
    Janek Kołkowicz zostawił po sobie kilka pomników i szereg pamiątkowych tablic. Oraz liczne wydawnictwa. A co ty gościu po sobie zostawisz? Kilkanaście a może nawet kilkaset głupich komentarzy?
    autor: gość

    (20 stycznia 2019 16:42:35)
    Skoro taki zasłużony dla miasta czemu nie ma o Nim ani słowa w najnowszej publikacji wydanej przez Miejską Bibliotekę. Niewiele osób w Międzyrzecu nie kojarzy tego Pana z tak szumnie opisaną działalnością.
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny