Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-1.3°C
Kontakt
gmina Drelów

Jesienne recytacje

14 listopada 2023 21:13 | autor: red.Mi

Gminne Centrum Kultury w Drelowie po raz drugi już przeprowadzi w swojej siedzibie eliminacje powiatu bialskiego 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

27. Jesienny Konkurs Recytatorski organizowany jest przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie. W Drelowie odbędą się eliminacje powiatowe.

Celem konkursu jest:
- podtrzymywanie i upowszechnianie idei kultury języka oraz kultury żywego słowa
- promocja czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowania literaturą i poezją
- tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej recytatorów
- integracja środowiska amatorskiego ruchu recytatorskiego
- tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami i instruktorami recytacji, a także między uczestnikami konkursów recytatorskich.

W tym roku organizatorzy zaproponowali temat "Sny i marzenia" argumentując swój wybór: Wybrany w tym roku temat otwiera drogę ku tematyce oniryzmu, wyobraźni, pragnień i wewnętrznych celów - tych mniej i bardziej realnych. Literatura na przestrzeni wieków stworzyła ogromny zbiór marzeń bohaterów literackich. Możemy spotkać się z nimi w twórczości autorów każdej epoki od dzieł antycznych przez utwory romantyzmu aż po współczesne publikacje. Słynne sny i marzenia kierowały losami bohaterów literackich, znanych nam z kanonu najlepszej polskiej i światowej prozy i poezji. Niektórzy z autorów w swoich dziełach zawierali oniryczną fabułę, która zdejmowała z nich wszelkie ograniczenia realizmu i pozwalała na tworzenie kreacji zgodnie z własnymi pragnieniami, pozwalając tym samym na prymat wyobraźni. Z kolei inni stosowali motyw snu lub marzeń by ukazać ukryte pragnienia, obawy czy przybliżyć wewnętrzną stronę bohaterów. Czasami też świat opowieści zyskiwał dzięki nim bramę do nadprzyrodzonego świata, symboli czy wizji. Jednak niezależnie od funkcji pełnionej przez te motyw snu oraz marzeń, musimy pamiętać, że przybierać mogą one różne formy (np. miłość, sukces, wyższa idea) oraz nacechowanie - zarówno pozytywne (np. spełnione marzenia), jak i negatywne (np. koszmar senny). Pamiętajmy o tym, że każdy z nas śni i marzy inaczej. Niech to będzie najważniejszym przesłaniem dla recytatorów i instruktorów płynącym z tegorocznej tematyki konkursu. Pozwólmy recytatorom na samodzielny wybór repertuaru - niech ich marzenia i sny ukażą się na scenach domów kultury. Dajmy im motywację by poszukiwali takich utworów, które będą im najbliższe. Zachęcajmy do tego by ich wyobraźnia powędrowała na spotkanie z poezją i prozą spoza kanonu lektur szkolnych. Niech te kilka minut na scenie będzie szansą na opowiedzenie ich marzeń i snów.

Recytatorzy, którzy zaprezentują wybrany wiersz, fragment prozy lub kolaż, zostaną wyłonieni w etapach szkolnych i spotkają się w siedzibie GCK 20 listopada o godz. 10:00.

REKLAMA
REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny