Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
12.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Miasto w czasach zarazy

2 kwietnia 2020 11:30 | autor: redakcja
Niemal puste ulice Międzyrzeca Podlaskiego (fot. miedzyrzec.info)

Władze miasta wsparły finansowo pogotowie i szpital. Zakupiły również bawełnę, z której mieszkanki Międzyrzeca szyją maseczki ochronne m.in. dla strażaków. W najbliższych dniach mieszkańcy otrzymają maseczki w ramach ogólnopolskiej akcji, która zainicjował Wipasz.

31 marca odbyła się sesja rady miasta. Na wniosek burmistrza Zbigniewa Kota radni przyjęli m.in. autopoprawkę do budżetu, która umożliwiła przekazanie dodatkowych środków finansowych dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej oraz Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim.

„W przypadku pogotowia są to pieniądze na zakup środków ochrony osobistej dla ratowników z międzyrzeckiego punktu wyjazdowego SPR. Jeżeli chodzi o szpital, to o wsparcie poprosił ordynator oddziału wewnętrznego, który chce zwiększyć wyposażenie łóżkowe na tym oddziale” - poinformował burmistrz.

Do Urzędu Miasta wpłynęły wnioski przedsiębiorców dotyczące redukcji bądź zwolnień z czynszów, dzierżawy i podatków od nieruchomości. „Będziemy je rozpatrywać i ograniczać bądź zawieszać. Liczymy w tym przypadku na wsparcie ustawowe” mówił Zbigniew Kot.

Burmistrz uprzedzał, że w obecnej sytuacji mieszkańcy powinni liczyć się z przejściowymi komplikacjami dotyczącymi funkcjonowania miasta. Dotyczy to m.in. odbioru odpadów.

„To trudny czas. Musimy zdawać sobie sprawę, że niektóre prozaiczne czynności w naszym życiu zaczynają się komplikować. Na prośbę przedsiębiorcy musieliśmy odwołać zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Staramy się, aby zdolność odbioru odpadów była utrzymana. Może jednak dojść do sytuacji, w której odbiór odpadów posegregowanych będzie rozłożony w czasie. Dotyczy to zabudowy jednorodzinnej. Na osiedlach wielorodzinnych będziemy musieli to robić w ustalonych terminach, bo tam nie ma możliwości dłuższego przetrzymywania odpadów” - wyjaśniał.

„Chciałbym podziękować mieszkańcom za cierpliwość i stosowanie się do apeli rządu i służb o niegromadzenie się i niewychodzenie z domów bez potrzeby. Nasze ulice są w większości opustoszałe i to świadczy o właściwej postawie w tym trudnym czasie. Chciałbym również podziękować wszystkim służbom oraz instytucjom i firmom, które świadczą nam usługi pocztowe czy sprzątające. Podziękowania należą się również ekspedientom, sprzedawcom, przedsiębiorcom, którzy codziennie starają się zabezpieczyć nasz byt. Mam nadzieję, że wspólnie przetrwamy ten czas. Nasza działalność będzie przede wszystkim skierowana na wsparcie przedsiębiorców i mieszkańców, tak aby pandemia z którą mamy do czynienia miała jak najmniej negatywnych skutków na naszą przyszłość – deklarował Zbigniew Kot.

Burmistrz prosił, aby docenić starania wszystkich osób, które ciężko pracują w sytuacji zagrożenia. Wspomniał m.in. o akcji rozwożenia paczek żywnościowych z Banku Żywności. Docierają one do potrzebujących dzięki pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którym pomagają strażacy z OSP Stołpno oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Poza tym miasto musi również dostarczać żywność dla osób przebywających w kwarantannie domowej. Zajmuje się tym MOPS oraz strażacy z OSP.

W piątek 3 kwietnia do Międzyrzeca dotrze transport masek w ramach akcji "Maseczki dla Polski".

„Nasi pracownicy będą je rozprowadzać wśród mieszkańców nieodpłatnie, zgodnie z deklaracjami dotyczącymi odbioru odpadów. Przekażemy tyle maseczek, ilu domowników wskazano w deklaracji dotyczącej mieszkania czy posesji – mówił burmistrz.

Dostarczaniem maseczek będą zajmować się pracownicy Urzędu Miasta. W blokach maseczki trafią do skrzynek pocztowych. W przypadku prywatnych posesji, które nie posiadają skrzynek będą zostawiane na bramach wjazdowych i ogrodzeniach. O szczegółach akcji będziemy informować.

Zapotrzebowanie na maseczki jest ogromne, zwłaszcza ze strony różnych służb. Pocieszające jest to, że pojawia się wiele inicjatyw dotyczących szycia maseczek. Zarówno ze strony firm, które mają takie możliwości, jak i osób prywatnych.

„Kilka dni temu zgłosiły się do mnie panie, które zadeklarowały, że mogą w domach szyć maseczki. Poprosiłam o pomoc burmistrza i otrzymałyśmy niezbędny do tego materiał, bawełnę. Przez trzy dni udało nam się uszyć około 300 maseczek, które zostały przekazane do Urzędu Miasta, a stamtąd trafiły do służb m.in. strażaków. Akcja się rozkręca, są kolejne deklaracje dołączenia do niej. Obecnie maseczki szyje już sześć pań. Pierwszą partię maseczek, które uszyłam przekazałam do Urzędu Miasta. Teraz chciałabym w nie zaopatrzyć mieszkańców ze swojego okręgu wyborczego” - powiedziała radna Danuta Duda.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (6 kwietnia 2020 13:52)
  A ja z innej beczki. Zaraza zarazą, ale który to geniusz wymyślił malowanie pasów na mieście? Może wcześniej należałoby posprzątać po zimie, pozamiatać, ptasie kupy usunąć, może nawet w związku z wirusem i suszą polewaczek użyć? Co to malowanie na brud będzie warte? Otwórzcie drzwi w tym urzędzie, do wam tlen odcięło!
  autor: gośc

  (3 kwietnia 2020 19:23)
  No co ty oszalał, chcesz coby nie które strzykwy z tego oddziału bzykały się na nocnych zmianach na podłodze, ot wymyślił - łózka zabrać, dobre sobie ,posła zaraz zawiadomio !!!
  autor: gość

  (3 kwietnia 2020 19:07)
  Mam pomysł na doposażenie łóżkowe oddziału wewnętrznego- przejąć łóżka ze zlikwidowanego położnictwa. Prosto, tanio i cicho.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 20:41)
  o
  Moim zdaniem, w obliczu zaistniałej sytuacji i podjętych decyzji przez Prezydenta wybory powinny zostać odwołane, a urząd prezydenta powinna piastować awansem następną kadencję osoba pełniąca ten zaszczyt.
  autor: cc

  (2 kwietnia 2020 19:50)
  IBRIS dla Onetu: Kidawa - 12,1%, Kosiniak - 6,4%, Biedroń - 8,7%, Bosak - 9,2%, Hołownia - 3,7%. Dla mnie obojętne czy te wybory będą w maju czy we wrześniu. Fakty są takie że najwięcej o tym gardłują ci którzy się o swoich kandydatów martwią. I dobranoc. Mam ciekawsze zajęcia niż czytanie głupich komentarzy.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 19:37)
  Czyli wiesz do kogo zwrócić się o pomoc. To już połowa sukcesu. Dzwoń bo niedługo obudzisz się z urną zamiast głowy.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 19:01)
  Do gościa z 2 kwietnia 2020 18:11:56
  To są sondaże "władzuchny pisiorowskiej" a o moje okna się nie martw, zajmij się lepiej swoi "stanem duchowym", proponuję dr Korpysza zdalnie, bo w realu chyba nie przyjmie.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 18:27)
  A ty jak jesteś "taki światowiec" to zobacz że już nawet Gowin ma obiekcje co do daty wyborów prezydenckich. Minister Szumowski nie mówi tego oficjalnie ale też jest przeciw(jedyny człowiek z partii rządzącej do którego społeczeństwo ma jakie takie zaufanie - ja mu współczuję, nie chciałbym być teraz w jego sytuacji) . Najgorsze są takie gnidy co nie mają własnego zdania tylko zdanie prezia! Na razie w M-cu nie ma zakażenia oficjalnie ale to może nastąpić w każdej chwili, czy uważasz że wtedy kaczorek przyleci do Ciebie i Cię uzdrowi?! OGARNIJ SIĘ !!!
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 18:24)
  odnośnie utrzymania szpitala to nie rządzi tylko psl ale też i pis-wicestarostą jest skólimoiwski a pozostali radni pis są w koalicji z psl -ten układ trwa juz 5 lat i widać jak OBIE PARTIE PSL i PIS rzadzą w powiecie
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 18:17)
  A ja uważam że szpital to działka starosta powiatowego którym rządzi PSL jak dotychczas nie słychać żeby co kolwiek zrobili w tym temacie w końcu sama nazwa mówi za siebie szpital powiatowy!!!
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 18:11)
  A ty się tak przejmujesz Kidawą (14%), Kosiniakiem (10 %) czy Hołownią (9%) przejmujesz? Za robotę się jakoś weź. Okna umyj czy coś. To lepsze niż pisanie głupich komentarzy.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 17:42)
  A co Ci mogą odpowiedzieć miejscowi działacze pisu bez "konsultacji" z preziem - nic!
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 16:49)
  a co robi tzw. pis w mieście i okolicy żeby walczyć z zarazą?, parlamentarzyści i samorządowcy tej partii ? na pewno myślą o wyborach prezydenckich , niech się wypowiedzą , przynajmniej na forum internetowym czy te wybory uważają za bezpieczne te wybory żeby miejscowi o tym wiedzieli
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 16:31)
  Gdyby tak jak piszesz szpital zaopatrywali tylko "prywatni przedsiębiorcy i prywatne zbiórki" to szpitala by po prostu nie było. Ochłoń trochę.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 16:04)
  Prywatni przedsiębiorcy, prywatne zbiórki i inne służby zaopatrują placówki we wszystkie potrzebne środki. Gdzie jest państwo? Normalna władza w takiej sytuacji olała by wybory i zaczełaby robić cokolwiek by to zatrzymać.
  autor: ruthos

  (2 kwietnia 2020 15:26)
  Miasto wspiera szpital a powiat przecież to ich działka???
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny