Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
5.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Pięćdziesiąt tomów Rocznika

22 lutego 2021 10:19 | autor: redakcja

Ukazał się nowy podwójny tom Rocznika Międzyrzeckiego XLIX-L. Autorzy relacjonują w nim ważne wydarzenia ostatnich lat oraz sięgają głębiej w przeszłość, pisząc o historii ziemi międzyrzeckiej i ludziach, którzy ją kształtowali.

Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydaje Rocznik Międzyrzecki od 1968. Najnowsze wydawnictwo ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią utrudnienia zostało nieco opóźnione. W końcu jednak jest, a TPN może się pochwalić, że wydał już pięćdziesiąt tomów Rocznika.

Tematyka w nowym Roczniku jest zróżnicowana. Nie sposób było pominąć w nim szeregu bardzo ważnych wydarzeń z lat 2018-2020, takich jak 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obszernie zrelacjonowano.

W Roczniku znajdziemy również podsumowanie inicjatyw i działań TPN w wymienionym okresie, takich jak odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Alei Katyńskiej czy też organizacji w Międzyrzecu zjazdu regionalistów z woj. lubelskiego pod hasłem „Drogi do niepodległości w małych ojczyznach”.

REKLAMA

Nie zabrakło sprawozdania z Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego, na którym wybrano nowe władze stowarzyszenia. Po 22 latach przewodniczenia zarządowi TPN rezygnację złożył Ryszard Turyk. Nowym prezesem został Andrzej Kurenda. W skład zarządu weszli: Szczepan Kalinowski – wiceprezes, Elżbieta Kamasa – wiceprezes, Adam Szulik – sekretarz, Anna Łuciuk – skarbnik, Ryszard Kornacki – redaktor wydawnictw oraz Leszek Sokołowski, Jerzy Jeleszuk i Sławomir Litwiniuk.

Co jeszcze znajdziemy w Roczniku? Ryszard Turyk analizuje tam „Znaczenie nauczania Jana Pawła II”, Jerzy Jeleszuk pisze o uroczystościach na „Uroczysku Baran”, Sylwia Hukaluk przedstawia swój obszerny wywiad z Ryszardem Kornackim, Marek Maleszyk prezentuje sylwetki międzyrzeckich pasjonatów historii, Ryszard Kornacki przedstawia „Rys historyczno–literacki Międzyrzeca Podlaskiego”, Mirosław Maraszek opisuje historię organizacji ZEW, a Adam Szulik wspomina pomordowanych leśniczych.

W Roczniku znajdziemy również tekst Adama Szulika o historii najmłodszej międzyrzeckiej parafii Chrystusa Króla, relację Anny Sobolewskiej z obchodów jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz obszerne sprawozdanie Jerzego Jeleszuka z remontu jaki był przeprowadzony w Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP.

Sporo miejsca poświęcono w Roczniku ludziom związanym z ziemią międzyrzecką. Adam Szulik opublikował ciekawy tekst „Historia członka LOK”, Emilia Sidorowicz-Kułak i Tomasz Grudziński podzielili się wspomnieniami o swoim przodku w artykule „Płomień odzyskał tożsamość”, a Ryszard Kornacki przedstawił postacie Antoniego Nadolnego i Mojżesza Ryneckiego. Smutną koniecznością dla redaktorów Rocznika było zamieszczenie nekrologów zasłużonych członków TPN - Józefa Geresza i Piotra Malona.

W przedmowie do Rocznika Andrzej Kurenda podziękował autorom za ich poświęcenie i wkład w tworzenie całości rocznika. „Zdajemy sobie sprawę, że w tych trudnych czasach ciężko jest poświęcić się trudnej pracy utrwalania naszej przeszłości, odszukiwać niezbędne materiały, ale ten trud daje satysfakcję dodrze wykonanej pracy, która ma duże znaczenie dla przeszłych pokoleń” – napisał prezes TPN.

Rocznik wydano z pomocą finansową Miasta Międzyrzec Podlaski. Można go nabyć w „Księgarni AZ” przy ulicy Lubelskiej 13.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (29 kwietnia 2021 12:13)
  Księgarnia A-Z.
  Dlaczego sfera piękna , madrości i dobra tak często przyciaga , na zasadzie przeciwieństwa , pospolite , ordynarne szumowiny . Panienki zatrudnia i może sobie popatrzeć , bo z czytaniem to chyba u takich po prostu zle...
  autor: xxx

  (29 kwietnia 2021 11:53)
  Do łajzy nie pójdę...
  Właściciel księgarni napadl mnie kiedyś , co prawda tylko slownie , zaledwie przekroczyłem progi lokalu. Do dzis nie wiem o co tej kreaturze chodzilo. Czy można część nakładu skierować do innych punktów sprzedaży ?
  autor: markiz

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny