Piknik naukowy, a tym samym ciekawe wydarzenie dla dzieci, to pierwsza w historii Dni Drelowa taka inicjatywa, która połączyła zabawę z edukacją. Sam pomysł zrodził się na bazie wyjątkowego zdarzenia, które miało miejsce w lutym br., czyli deszczu meteorytów, jaki spadł na teren Wólki Łózeckiej i jej okolic.
- Pomysł na ten piknik spadł nam właściwie z nieba, gdy w lutym zaobserwowano tu deszcz meteorytów. To na tyle unikatowe zjawisko w skali Polski, ale i świata, że chcieliśmy zagospodarować ten wyjątkowy potencjał. Stąd właśnie w Drelowie mobilne planetarium i fachowcy, którzy się na tym znają. Chętnie do nas przyjechali, ponieważ od razu połączyli fakty i nazwę miejscowości Drelów z meteorytem, powiedzieli też, że z przyjemnością poprowadzą warsztaty i opowiedzą o tym, co jest związane z astronomią - wyjaśnił dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk . Pomysł okazał się trafiony, dopisali uczestnicy pikniku, zarówno najmłodsi, którzy przybyli z rodzicami, jak i szkolna młodzież. - Cieszy nas zarówno słoneczna pogoda, która przy tej temperaturze zazwyczaj zachęca do pozostania w domu, jak i frekwencja, ponieważ są tu młodzi ludzie, nawet małe dzieci, a to fajnie, że rodzice zabierają je na tego typu przedsięwzięcia. Niech z tych osób choć jedna złapie bakcyla i pójdzie w tym kierunku, a już będzie dobrze. Przede wszystkim dzieci wyszły z domu, co jest bardzo ważne. Ten pierwszy dzień Dni Drelowa, oprócz sesji historycznej, został zagospodarowany naukowo i zabawowo, a myślę, że to najlepsze połączenie.
Gminne Centrum Kultury w Drelowie zaprosiło tego dnia do współpracy przedstawicieli Astro Areny z Kalisza , którzy zadbali o kilkugodzinną rozrywkę dla dzieci i ich rodziców. Na zielonym terenie przy siedzibie GCK stanęło mobilne planetarium, w którym można było "odwiedzić" układ słoneczny i poznać wiele ciekawostek dotyczących Ziemi i innych planet, a także innych obiektów obserwowanych na co dzień przez astronomów.
- Przyjechaliśmy tu z okazji uderzenia meteorytu, które nastąpiło w lutym tego roku. To dobre nawiązanie do tego, czym się zajmujemy. W swojej ofercie mamy "loty w kosmos", spełniamy też marzenia, bo widząc spadającą gwiazdę, często myślimy o naszych życzeniach, a uderzenie meteorytu to nic innego jak tzw. spadająca z nieba gwiazda. Uczestnicy dzisiejszej imprezy mają okazję zwiedzić układ słoneczny, planety, mgławice, galaktyki, zobaczyć kratery na księżycu, a nawet dotknąć prawdziwego meteorytu z kosmosu - podał szczegóły wydarzenia pasjonat astronomii i animator w planetarium Daniel Stasiak .
Drugą z atrakcji było stoisko, w którym można było aktywnie uczestniczyć w eksperymentach z użyciem suchego lodu oraz ciekłego azotu. Największą radość sprawiły molekularne, pyszne śmietankowe lody przygotowane właśnie z użyciem szybko mrożącej substancji.
- Jako uzupełnienie edukacji astronomicznej w planetarium proponujemy krótkie eksperymenty z tzw. zimnego kosmosu. Przyjechaliśmy do Drelowa z suchym lodem, czyli zestalonym dwutlenkiem węgla CO2 o takiej właściwości, że nie topi się, ani nie paruje, bezpośrednio przechodząc ze stanu stałego do gazowego, czyli sublimującego. Ten sublimujący dwutlenek węgla powoduje spektakularne efekty, które można zobaczyć w tzw. suchych drinkach, oczywiście bezalkoholowych, którymi zachwycają się i dzieci i dorośli. Budujemy z niego też kometę, której jednym z głównych składników jest właśnie zestalony CO2, następnie przechodzimy do jeszcze zimniejszego, tego najbardziej mroźnego kosmosu, a robimy to z pomocą ciekłego azotu, którego temperatura wrzenia wynosi prawie -200 st. C. Bawimy się wręczając sobie mrożone kwiaty, a hitem są błyskawiczne lody, wykonane właśnie przy pomocy ciekłego azotu - opowiedział o prowadzonych tego dnia eksperymentach promotor astronomii Radosław K. Pior .
Jak stwierdził, w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania kosmosem i astronomią, na co niewątpliwie wpłynął udział w misji kosmicznej Polaka Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który obecnie przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
- Widać to najbardziej u najmłodszej części widowni, czyli u starszych przedszkolaków i młodszych uczniach szkoły podstawowej. U nich dążenie do wiedzy o kosmosie jest największe, potem to trochę słabnie. Jeśli chodzi o Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, to trochę przespaliśmy moment przed jego startem, przespaliśmy moment edukacji nauk ścisłych podczas przygotowania jego lotu w kosmos. Teraz jest super, jest w kosmosie, wszyscy się tym zachwycamy. Nie chciałbym, aby to minęło, tak jak bardzo szybko mijają inne mody. Chciałbym, żeby ta misja kosmiczna dała "paliwo rakietowe" edukacji, nie tylko astronomicznej czy nauk ścisłych, ale też nauce o historii astronomii i podboju kosmosu, żeby to na nowo odżyło. Bądźmy zatem dobrej myśli - dodał przedstawiciel Astro Areny.
Podobne pokazy w wykonaniu pasjonatów astronomii z Astro Areny z Kalisza odbywają się w całej Polsce. Można ich spotkać w szkołach, przedszkolach, na festynach, oferują także warsztaty i wykłady edukacyjne dla uniwersytetów dziecięcych, grup dorosłych oraz słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.
Placówki oświatowe oraz organizatorzy imprez edukacyjnych mogą nawiązać kontakt z mobilnym planetarium i zaprosić je do siebie. Panowie, jak zaznaczyli, chętnie przyjadą i przeprowadzą pokazy oraz warsztaty wspomagające edukację młodych ludzi, zachęcając tym samym do zainteresowania się nocnym niebem, kosmosem i zawodem astronoma.
Kontakt:
Astro Arena Kalisz
tel. 517 738 856
e-mail: daniel@astroarena.pl, radoslaw@astroarena.pl
strona internetowa: http://www.astroarena.pl/
FB: https://www.facebook.com/AstroArenaPL
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny