Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
29.4°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Potańcówka na dechach wraca do Zaścianek

15 czerwca 2022 13:03 | autor: Anna Ostapiuk
Zaścianki - Potańcówka na dechach vol. 2 (fot. Anna Ostapiuk)

Już 30 lipca amatorzy tańca i muzyki tradycyjnej ponownie spotkają się w miejscowym domu ludowym, by wspólnie potańczyć w dawnym stylu, a przy okazji wysłuchać koncertu kapeli Tęgie Chłopy. Na wydarzenie zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim.

Do tańca zagra kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio. Zespół Tęgie Chłopy wydał dotychczas trzy płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, 2015), Wesele! (2017, wyd. Wodzirej) oraz Rakieta! (2021, wyd. Echo Production).  Ich najnowsza płyta Rakieta! zdobyła prestiżowy tytuł fonograficznym konkursie Polskiego Radia Folowy Fonogram Roku 2021. Jury wybierało spośród kilkudziesięciu polskich płyt folkowych wydanych w zeszłym roku. W finale konkursu znalazło się 13 płyt. Rakietą! zespół udowodnił, że ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 16 lat od uruchomienia YouTube’a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. Potrafi czule towarzyszyć człowiekowi współczesnemu na co dzień i od święta. ( tekst: GOK Międzyrzec Podlaski )

Projekt „Potańcówka na dechach” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje. Edycja 2022.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny