Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Solidarność w żałobie

23 listopada 2013 18:29 | autor: red.

Na międzyrzeckich szkołach zauważyć można flagi Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność. Te ostatnie przyozdobione są czarnym kirem.

Obecność flag ZNP ma związek z sobotnią manifestacją w Warszawie, gdzie nauczyciele protestowali przeciw planowanym zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela.

Solidarność swoje flagi wywiesiła na znak żałoby po śmierci Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego, który jest patronem związkowców. W sobotę w Suchowoli odbywały się uroczystości pogrzebowe. Mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Przypomniał on w homilii, że Marianna Popiełuszko urodziła pięcioro dzieci a w świętym związku małżeńskim przeżyła prawie 60 lat.

- W jej czasach bezdzietność, przerywanie poczętego życia czy rozwody nie były rozpowszechnione (...) Nie bała się urodzić syna, który stał się męczennikiem i nie uciekała przed jego wychowaniem, a syn nie stchórzył przed groźbami - mówił arcybiskup.

Marianna Popiełuszko - według niektórych źródeł urodziła się w 1920 roku. W akcie urodzenia i dowodzie osobistym podany jest jednak rok 1910. Po zabójstwie syna przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 r. uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami Solidarności i pielgrzymkach ludzi pracy na Jasną Górę. W 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski. Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się w roku 2010 w Warszawie.

W Międzyrzecu na placu przy kościele św. Józefa od 2006 r. stoi pomnik ks. Popiełuszki, który zbudowano z inicjatywy ks. infułata Kazimierza Korszniewicza. Parafia św. Józefa była pierwszą świątynią w naszej diecezji po Katedrze Siedleckiej, do której trafiły doczesne szczątki bł. ks. Jerzego. Oprócz relikwiarza z cząstką kości dłoni błogosławionego i jego portretu, parafia posiada również ornat i stułę z wizerunkiem ks. Jerzego.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny