Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
17.1°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia

29 sierpnia 2023 16:32 | autor: Anna Ostapiuk

Adam Szulik ma już na swoim koncie kilka publikacji, jednak ostatnią można określić mianem prawdziwej perełki, w której autor, jako syn gajowego i wieloletni pracownik Lasów Państwowych, dołożył wszelkich starań, by uchronić od zapomnienia świat starych gajówek rozmieszczonych na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec. Gajówek będących miejscem, w którym toczyło się codzienne życie ludzi lasu i ich rodzin.

Książka "Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia" , która wyszła spod pióra Adama Szulika w 2023 r., to bezcenny zapis fragmentu przeszłości odchodzącego coraz bardziej w zapomnienie. Wspomnienia ludzi, stare fotografie, wyszperane w archiwach dokumenty i informacje... Wiele lat zajęło autorowi zebranie materiału do tej publikacji, a wszystko to z umiłowania do historii, tradycji i ludzi.

- Jako syn gajowego i pracownik Lasów Państwowych z zamiłowaniem do historii czułem się wręcz zobowiązany do ocalenia świata starych gajówek od zapomnienia - podkreśla autor książki .


Adam Szulik (arch. prywatne)

Tak, jak jego książka, tak i sam jej autor Adam Krzysztof Szulik ma swoją bogatą historię, która dała podwalimy do szerokiego wachlarza zainteresowań i działalności. Pracę zawodową rozpoczął w 1977 r. W samorządach gmin Międzyrzec Podlaski, Drelów i Kąkolewnica pracował na stanowiskach referenta i starszego referenta oraz sekretarza urzędu, pełnił również funkcje wójta gminy Drelów i zastępcy wójta gminy Kąkolewnica, od 2007 r. sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec, od 1981 r. członek międzyrzeckiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, na co dzień pasjonat historii, działacz społeczny, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć z akresu ochrony przyrody i promocji regionu. Założyciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej i twórca gazety samorządowej "Kwartalnik Drelowski". Organizator jedenastu edycji konkursu przyrodniczo - ekologicznego dla szkół podstawowych i gimnazjów, promotor akcji "Ocalmy przed zniszczeniem międzyrzeckie nagrobki", uhonorowany wieloma odznaczeniami za pracę na rzecz lokalnej społeczności, ochrony przeciwpożarowej, obrony cywilnej, kultury i oświaty.

Dziś już na emeryturze. Aktywnej emeryturze. Jako autor i współautor wielu prac, opracowań i publikacji, m.in. "Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. 70 lat Nadleśnictwa Międzyrzec (praca zbiorowa, 2015 r.) czy "25 lat Parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim (2019 r.), właśnie świętuje wydanie nowej książki. Jej promocja będzie jednym z ważnych punktów programu jubileuszowej sesji Towarzystwa Przyjaciół Nauk, która w tym roku obchodzi 55 rocznicę powstania.

Biorąc do ręki książkę "Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia" nie sposób nie odnieść wrażenia, że ma się przed sobą potężną skarbnicę wiedzy i historii. To blisko 560 stron gęsto zadrukowanych tekstem opatrzonym niezliczoną ilością fotografii upamiętniających nieistniejące już często budynki i leśne zakamarki lub obiekty, które bezpowrotnie zmieniły swoje przeznaczenie. To przede wszystkim ludzie - gajowi, leśnicy, ich rodziny i dobytek. Miłe i smutne chwile utrwalone w kadrze, wesela, pogrzeby, praca w gajówce i w terenie. Dokumentacja osobowa, odznaczenia, tabele, archiwalne karty inwentarzowe, itp. A wszystko to okraszone wciąż żywymi opowieściami samych gajowych lub ich rodzin. Autor przemierzył wiele leśnych ścieżek i terenów, ponieważ każde miejsce w lesie, które opisał, osobiście odwiedził z przewodnikami, którzy pomogli dotrzeć do wielu cennych informacji.

- Ta książka to efekt rozmów, wspomnień i tęsknoty za czymś naturalnym, pięknym i jakże cennym. To opowieść o gajówkach, w których toczyło się życie ludzi lasu i ich rodzin. A szerzej - opowieść o znaczeniu pracy, domu i rodziny w życiu człowieka - stwierdza Adam Szulik w słowie wstępnym.

W publikacji znajdujemy opisy dwudziestu pięciu gajówek na terenie Nadleśnictwa Międzyrzec, w dalszej części o urokach życia w gajówce opowiadają gajowi i ich byli mieszkańcy, a także ich potomkowie. Na kolejnych kartach autor upamiętnił tych, którzy odeszli już na wieczną wartę, poświęcając kilka stron na wzruszające wspomnienie własnego ojca. To właśnie jemu, gajowemu Janowi Szulikowi, zadedykował całą publikację.

"Książkę poświęcam pamięci mojego kochanego Taty, śp. Jana Szulika, gajowego w Leśnictwie Przyłuki, który pokazał mi las, jego życie i bogactwo, pracę ludzi lasu, urokliwe osady leśne (gajówki), wyniosłe i potężne drzewa. Pozwolił zachwycić się magią lasu i docenić jego tajemniczość. Zapisało się to we mnie niezapomnianym zapachem żywicy i konwalii oraz smakiem leśnych owoców. Dziękuję Ci Tato. I pamiętam!"


Jan Szulik, ojciec Adama Szulika (arch. prywatne Adama Szulika)

Śp. Jan Szulik urodził się 1 maja 1929 r. w Działyniu w powiecie radzyńskim. Jego przygoda z lasem rozpoczęła się od 1956 r. gdy rozpoczął pracę w Tartaku Państwowym Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim poznając strukturę i przydatność poszczególnych gatunków drewna. Dwa lata później zatrudnił się w Nadleśnictwie Państwowym w Międzyrzecu Podlaskim w Leśnictwie Przyłuki jako stały robotnik, a po kilku latach,  po zdanych egzaminach, rozpoczął pracę jako kontaktowy gajowy. Życie napisało jednak własny scenariusz, który postawił na pierwszym miejscu gospodarstwo rolne. Tata gajowy, pięknie przeżywszy 74 lata, zawsze z szacunkiem odnoszący się do lasu i przyrody, często wspominający pracę leśnika, zmarł 17 czerwca 2003 r.(…)Po wielu latach każdy znaleziony w rodzinnym gospodarstwie sprzęt leśny przypomina mi tatę. Przechowuję do dzisiaj dwie piły ręczne, siekierę i korowaczkę – starannie przygotowane do pracy narzędzia z dorobionymi przez tatę rączkami i rękojeściami – wspomina na łamach publikacji Adam Szulik . – Obecnie wiedzę zdobytą od taty gajowego podczas rozmów i częstych pobytów z nim w lesie przekazuję młodzieży, prowadząc edukację leśną.

Dalsze karty publikacji przynoszą rzetelnie podpartą dokumentacją historię Nadleśnictwa Międzyrzec. Autor, jak przyznaje, przez ostatnie osiem lat spędził niezliczone godziny przeglądając mapy,  archiwa Nadleśnictwa Międzyrzec i innych nadleśnictw oraz setki numerów dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”. Nieocenione informacje znajdował w rodzinnych albumach i starych dokumentach. Rodziny, które dawniej zamieszkiwały w gajówkach, bądź ich przodkowie pełnili leśną służbę, dzielili się nie tylko wspomnieniami, ale również fotografiami, takimi jak ta poniżej, która przedstawia Szymona Karwowskiego, gajowego w gajówce Danówka.

Szymon Karwowski, gajowy w gajówce Danówka, doświadczony o odważny leśnik, który brał udział w wojnie 1914 r. (arch. Adama Szulika)

Kolejne rozdziały traktują o byłych i obecnych pracownikach Nadleśnictwa Międzyrzec, a w odszukaniu właściwych nazwisk i funkcji pomagają świetnie opracowany wykaz imienny, tabele i zestawienia. W publikacji jest również aneks, w którym autor zawarł m.in. dodatkowe informacje ułatwiające odszukanie terminów i określeń, a także strukturę organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Jest również indeks nazwisk, o których mowa jest w tej publikacji. Finalnie powstało blisko 360 stron, wymieniono 730 nazwisk, opracowano i opisano 615 fotografii i 750 dokumentów.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że chociaż bardzo starałem się dotrzeć do wszystkich źródeł i jak najrzetelniej przedstawić fakty, tematu nie wyczerpałem. Dużo satysfakcji dostarcza mi świadomość, że uchroniłem od zapomnienia świat starych gajówek i magiczny zawód gajowego – podsumowuje słowo wstępne Adam Szulik apelując jednocześnie do czytelników o udostępnianie starych fotografii przedstawiających ludzi i ich życie, tak, aby nigdy nie zostali zapomniani.


"Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia" Adam Szulik (arch. prywatne)

- Moja książka to efekt i owoc ośmioletniej pracy, powstała przy okazji mojej służby w Nadleśnictwie Międzyrzec. Znajdziemy w niej bardzo wiele informacji o ludziach, miejscach ich pracy, gajówkach, przeróżnych wydarzeniach związanych z lasem i nie tylko, sprzed wojny i z czasów jej trwania. Ciekawych, pierwszy raz publikowanych. To bardzo obszerny materiał - 360 mocno ilustrowanych stron - ciekawych do czytania i przeglądania. Zachęcam do zapoznania się z tą książką, a najbliższa okazja będzie 1 września na sesji z okazji 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Na tej sesji chętnie odpowiem na pytania, a jeśli ktoś będzie sobie tego życzył, złożę w książce autograf - zaprasza do udziału w sesji jubileuszowej i sięgnięcia po książkę "Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia" jej autor Adam Szulik . Książkę można obecnie nabyć również u samego autora.

Więcej o jubileuszu Towarzystwa Przyjaciół Nauk ⇒ Jubileusz TPN

W programie sesji:

11:00 - 11:15 Otwarcie sesji - Andrzej Kurenda, prezes TPN (Tadeusz Kucharuk, moderator)
11:15 - 11:30 Wręczenie podziękowań i dyplomów
11:30 - 11:50 „Rozwój regionalizmu na Lubelszczyźnie na przykładzie działań WRTR " - prof. Marian Surdacki, przewodniczący WRTR w Lublinie
11:55 - 12:15 „Etyka w życiu codziennym i biznesie” - ks. dr Tomasz Zadrożny
12:20 - 12:40 „Funkcjonowanie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim w społeczności Międzyrzeca Podlaskiego i okolic w latach 2000-2023. 55 lat TPN” - mgr Andrzej Kurenda, prezes TPN
12:40 - 13:00 Wystąpienia zaproszonych gości
13:00 - 13:10 Promocja książki „Świat starych gajówek" - Adam Szulik, członek zarządu TPN
13:10 - 13:15 Podsumowanie i zakończenie konferencji


REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny