Po mszy świętej odprawionej w kościele św. Mikołaja na ulice miasta wyruszyła procesja. Jej trasa przebiegała ulicami: Kościelną, Warszawską, Pocztową i Łukowską.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej zwana Bożym Ciałem, jest w Kościele Katolickim uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu. Ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce jest to święto ruchome, obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej.
Boże Ciało zostało ustanowione na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla swojej diecezji. W 1263 roku miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie. Hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Korporał, na który wówczas spadły krople krwi jest przechowywany w katedrze w Orvieto. Pod wpływem tych wydarzeń w 1264 roku papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla całego Kościoła. Urban IV jednak nie zdążył jednak tego ogłosić, bo niebawem zmarł. Uczynił to dopiero papież Jan XXII.
W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich polskich kościołach. W naszym kraju Boże Ciało wiąże się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny