Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski Rozmowa z Arkadiuszem Janusem - kandydatem na burmistrza miasta

Chcę wykorzystać potencjał naszego miasta

2 kwietnia 2024 11:37 | autor: Materiał wyborczy

Jest Pan Mecenasem, Radcą Prawnym. Ma Pan dobrą pracę i zapewne niezłe zarobki. Nie wygląda Pan na osobę żądną władzy. Po co więc Panu burmistrzowski fotel?
- Chciałbym zmienić nasze miasto, Międzyrzec Podlaski. Wiem i mam pomysł, jak sprawnie zarządzać miastem, jakie wprowadzać zmiany, co zrobić by samorząd lepiej funkcjonował i działał nowocześnie. Międzyrzec to silne miasto, choć dzisiaj w trudnej sytuacji. W Urzędzie Miasta pracuje wielu specjalistów, posiadających wiedzę i doświadczenie, o których trudno na rynku pracy, o których się dziś nie dba. Ci ludzie potrzebują jedynie lepszego włodarza i zarządcy. Mam pomysł, doświadczenie, wiem jak wykorzystać ten potencjał, zadbać o tych ludzi. Wiem, jak nawiązać dobre relacje i stworzyć zgrany zespół, który zmieni miasto i poprawi komfort życia nas wszystkich.

Czy to prawda, że nie mieszka Pan w Międzyrzecu?
- Jak znaczna większość mojego pokolenia, znajomych, w celu zdobycia wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego wyjechałem z Międzyrzeca Podlaskiego. Studiowałem na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszkałem Warszawie, Krakowie oraz pod Wrocławiem. Przez niespełna rok mieszkałem także w Holandii, w Utrechcie. Mentalnie nigdy nie wyjechałem z tego miasta. W Międzyrzecu ożeniłem się i ochrzciłem dwie córki. Tu jest mój rodzinny dom, moja działka ogrodowa. Tu mieszkają najważniejsze osoby w moim życiu – rodzina moja i mojej żony, nasi znajomi i przyjaciele. Tu odpoczywam i spędzam każdą wolną chwilę. Tu jest moje miejsce na ziemi. Tu są moje marzenia i ambicje. Chcę tu być, mieszkać realizować się. Chcę pracować na rzecz miasta, które kocham, w którym mieszkają najwspanialsi ludzie których znam.

Co zrobił Pan na rzecz Międzyrzeca Podlaskiego?
- Bardzo dużo, a zarazem niewiele w porównaniu do tego co bym chciał zrobić. Pracuję cały czas na rzecz miasta. Organizuję ważne wydarzenia i uroczystości patriotyczne m. in. obchody wybuchu II Wojny Światowej oraz obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wydarzeniom Każdorazowo towarzyszył Piknik, na którym Wojsko Polskie, Służby Mundurowe i inne organizacje reprezentowały i promowały swoje zasoby. Wspierałem też edukację najmłodszych, poprzez spotkania z organizacjami promującymi bezpieczeństwo na drogach, ścieżkach rowerowych czy przejazdach kolejowych. Przekazując do przedszkoli czujniki powietrza zainicjowałem pomiar jakości powietrza.

W 2023 udało się Mi się stworzyć Mural z wizerunkiem Jana Pawła II. Jest to przedsięwzięcie, z którego jestem bardzo dumny, które udało się stworzyć dzięki mojemu zaangażowaniu, mojej determinacji i które spotkało się z dużą akceptacją i przychylnością Mieszkańców. Mural wyróżnia nasze miasto i podnosi jego wartość.

Jestem dumny z dotychczasowej działalności na rzecz miasta. Każde z przedsięwzięć miało charakter godny, doniosły oraz zostało zrealizowane za własne środki oraz pozyskane z zewnątrz, czy też życzliwych darczyńców. Czy osoba nie będąca mieszkańcem, może pochwalić się takim dorobkiem?

Co Pana wyróżnia od pozostałych kandydatów?
- Wiele rzeczy. Wykształcenie, doświadczenie, a przede wszystkim moja działalność na rzecz miasta i mieszkańców. Jestem społecznikiem. Nie szukam rozgłosu, nie jest mi potrzebny, robię to z głębi serca. Startuję bez żadnych obciążeń. Mój start nie jest spowodowany żadnym układem politycznym, ani środowiskowym. Większość z kandydatów chwali się osiągnięciami, (choć większość nie ma czym), które zrealizowali w ramach obowiązków służbowych, codziennej pracy za co otrzymywali wynagrodzenie. Trudno u nich o przykład bezinteresownej działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Liczba kandydatów przesądza o II turze wyborów. Z kim z byłych kandydatów wejdzie Pan w sojusz, przed II turą wyborów.
- Zabiegam o głosy wszystkich wyborców i to z wyborcami chcę wejść w sojusz.

A Pana pierwszy krok w roli burmistrza?
- Przede wszystkim dokładne zapoznanie się z finansami miasta, przegląd najważniejszych spraw realizowanych przez poszczególne wydziały i podległe jednostki. Miasto posiada duże zadłużenie, około 35 milionów. To duży dług i do jego spłaty trzeba zabrać się z rozwagą i rozsądkiem. Priorytetem jest odkorkowanie miasta, odgruzowanie z zaniedbań poprzednich włodarzy, powstałych na przestrzeni wielu lat.

Co Pan ma na myśli, mówiąc o „odgruzowaniu”?
- Mieszkańcy południowej części miasta, tzw. Zatorza, zostali pozostawieni samym sobie. W tamtej części miasta brakuje infrastruktury, utwardzonych ulic,  sklepów. Mieszkańcy narzekają na brak dostępu do gazu.  Zamknięty przejazd kolejowy, znacznie utrudnia dojazd do pozostałej części miasta, które jest zakorkowane.

Miasto jest zakorkowane. Sieć dróg przypomina tą z lat początkowych naszego miasta. Trybuna, bieżnia czy korty tenisowe miejskiego stadionu wołają o pomstę do nieba. Podobnie szkoły, których pomieszczenia wymagają remontów, doposażenia a pracownicy poprawy komfortu pracy. Nie wspomnę o stoku, który jako całoroczny stoi od 9 lat.

W mieście nie brakuje miejsc przypominających czasy poprzedniej epoki, w samym centrum miasta. Zaniedbany Plac Dworcowy, Zamczysko, brudne i pozarastane chodniki czy bulwary. Niewystarczająca ilość koszy na nieczystości. Problem z ptactwem w ciągach komunikacyjnych. Duża liczba pustostanów, terenów niewykorzystanych i zaniedbanych. Jak widzimy samo wzniesienie obiektu, to połowa sukcesu. Ważne jest jego utrzymanie i pomysł na jego wykorzystanie. To co powstanie za podatników pieniądze ma służyć i cieszyć.

Brakuje pozytywnych relacji Burmistrza z Mieszańcami. Zamierzam odbudować relacje poprzez współpracę, aktywizację, lepszą komunikację oraz dialog z wszystkimi grupami oraz pokoleniami.

Wspomina Pan o zadłużeniu miasta. Jak Pan zamierza zarządzać finansami miasta, aby zapewnić równowagę miedzy potrzebami społecznymi, a odpowiedzialnością finansową?
- Trudno będzie zarządzać finansami miasta przy blisko 35 milionowym zadłużeniu oraz dodatkowymi kosztami obsługi długu (3,2 mln) i bieżącymi wydatkami. W mojej ocenie, potrzebny będzie audyt finansowy w zakresie wszystkich umów związanych z długiem, szczególnie pod kątem ich oprocentowania i kosztów obsługi. W zależności od jego wyników zostaną podjęte odpowiednie kroki, w tym restrukturyzacja lub konsolidacja długu. Zakładam także możliwość emisji papierów wartościowych, co przewiduje prawo. Obligacje dają tańsze i bardziej elastyczne możliwości zarządzania długiem. Chciałbym też prowadzić ciągły monitoring długu i stanu finansów podległych instytucji. Racjonalna gospodarka finansami publicznymi będzie dla mnie podstawą do planowania i realizacji moich zadań i zamierzeń.

Oprócz pracy i działalności społecznej, jest jeszcze dom i rodzina.
- Tak. Jestem mężem oraz ojcem dwóch nastoletnich córek. Rodzina i dom są moją największą wartością, samą w sobie. Dbam o swoją rodzinę i tak samo chciałbym dbać o Nasze miasto. Wykorzystuję każdą wolną chwilę na bycie z rodziną, na rozmowy z córkami, przy najprostszych codziennych czynnościach, jak zakupy, sprzątanie czy gotowanie (co uwielbiam). Moja rodzina jest dla mnie oparciem, co daje mi siłę do pracy. To ludzie, którzy mnie kochają, wspierają i dają mi poczucie bezpieczeństwa. To w rodzinie nauczyłem się miłości, szacunku oraz wielu wartościowych cech, które chciałbym wykorzystać na stanowisku Burmistrza miasta Międzyrzec Podlaski.

Dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia. Czy chciałby Pan coś dodać do naszego wywiadu na koniec?
- Dziękuję także za rozmowę i pozdrawiam czytelników. Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w nadchodzących wyborach samorządowych. Państwa głos ma moc, razem zdecydujmy i wybierzmy odpowiedzialny, ale i bardziej dynamiczny kierunek rozwoju miasta Międzyrzec Podlaski, naszej małej Ojczyzny. O wyniku wyborów zadecyduje przewaga kilku głosów.  Już teraz dziękuję za wsparcie, za każdą formę aktywności. Z pokorą i uznaniem przyjmę werdykt wyborczy, wierzę, że obdarzycie mnie Państwo zaufaniem i wybierzecie mądrze 7 kwietnia 2024 r.

----------------------------------------------

Materiał informacyjny KWW Razem Zmieniamy Międzyrzec Podlaski

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (5 kwietnia 2024 22:49)
  Łysanczuka i Mironiuka nie popieram ze względu na Kota
  Każdy ma swoich faworytów a to że nie wygrają, nie oznacza że oddajemy stracony głos. Straconym głosem może się okazać głos oddany na kandydata który zawiódł nasze oczekiwania, dla mnie takim kandydatem jest p. Kot. Dlatego nie popełnię już błędu i napewno nie zagłosuje na żadnego z jego współpracowników .
  autor: Gosc

  (5 kwietnia 2024 22:37)
  Stracony to jest dla miasta czas i zaprzepaszczone szanse na rozwój, gdy u władzy są ludzie pokroju Kota, Mironiuka czy Łysanczuka.
  autor: Gość

  (5 kwietnia 2024 22:27)
  To będzie głos stracony. Lepiej zagłosuj na Lysanczuka, to najbardziej przygotowany kandydat na burmistrza.
  autor: Gość

  (5 kwietnia 2024 22:26)
  No cóż, znowu stacony ;)
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 22:21)
  Panie Janus
  W 2018 roku oddałem na Pana swój głos, w niedzielę zrobię to kolejny raz.
  autor: gosc

  (5 kwietnia 2024 22:12)
  Popieram Pana
  Janus masz mój głos. Zostaje przy swoim kandydacie, przynajmniej ma pomysł na miasto i konkretnie wskazuje drogę…
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 17:46)
  Nadzieja Urzędnika. Marna.
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 17:11)
  Duszek Janus, Mironiuk. Nawet gdyby zawarli sojusz, to i tak przegrają z Pawłem Lysanczukiem, który zostanie nowym burmistrzem Międzyrzeca.
  autor: Gość

  (5 kwietnia 2024 17:02)
  Tylko Marcin Duszek Panie Mecenasie jest w stanie spełnić nadzieję mieszkańców Międzyrzeca i doskonale Pan o tym wie.
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 16:38)
  Druga tura Janus + Duszek i Łysańczuk POpłynął, reszta to margines.
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 16:28)
  Powód, dla którego jakiś post mógł zniknąć, jest tylko jeden. Autorowi zabrakło kultury.
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 13:05)
  Mądrość
  Ludzie obejrzyjcie się dookoła i zagłosujcie mądrze!!!
  autor: gość

  (5 kwietnia 2024 08:02)
  Obiecanki cacanki
  W programie wyborczym napisał Pan o stworzeniu Izby Pamięci Międzyrzeca Podlaskiego. Dlaczego nie było Pana na spotkaniu w dniu 25.03.2024r. w Pałacu Potockich ? Właśnie w tej sprawie spotkali się tam zainteresowani.
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 22:50)
  Czy będzie sklep monopolowy całodobowy w Miedzyrzecu, bo żabka tylko do 23 ;-/
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 21:18)
  Mój głos ma Pan także.Powodzenia.
  autor: Gość

  (4 kwietnia 2024 20:47)
  Każdy głos się liczy, Arek masz mój
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 20:18)
  Kra
  Ludzie są dziwni i dziwne mają myślenie
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 18:17)
  "Czy to prawda, że nie mieszka Pan w Międzyrzecu?" Pytanie proste, zrozumiałe. Odpowiedź powinna byś krótka: TAK, lub NIE.Osiem i pół linijki, konkretnej odpowiedzi ZERO !!! Chcecie takiego lawiranta na stanowisku burmistrza, bo ja nie !!!
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 18:04)
  Łbem? Wyborcy nie pomogą mu w tym.
  autor: Gość

  (4 kwietnia 2024 18:01)
  Janus rozwali beton
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 15:54)
  Tak
  Panie Janus trzeba rozbić ten Miedzyrzecki beton
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 11:24)
  Uważam że powinien pan Lesiuk wrócić na stanowisko burmistrza zaprowadziłby ład i porządek
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 11:20)
  Ludzie, kto wygra te wybory.. ten amerykański, ładny, czy chłopczyk w plaszczu tatusia.
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 11:06)
  "Przystoiny" inaczej :)
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 10:58)
  Wiedzę ze trolom zabrakło paliwa..
  autor: gość

  (4 kwietnia 2024 07:42)
  Wykształcenie, rodzina, chęć dzialania, bezpartyjny, spoza układu. Przystoiny .. To czyni tego czlowieka najlepszym kandydatem.
  autor: gość

  (3 kwietnia 2024 22:38)
  Wyboryyy
  Siła w nauczycielach Wychowania Fizycznego. Hahaha...
  autor: JaCeK

  (3 kwietnia 2024 22:28)
  Rodzina
  Panie Arkadiuszu piękne zdjęcie, piękna rodzina. I to jest Pana wartość dodana.
  autor: Mea

  (3 kwietnia 2024 15:22)
  Chcecie stać w korkach to glosujcie na tych co wam pozamykali..
  autor: gość

  (3 kwietnia 2024 14:16)
  A może umowa wadliwa?
  autor: Gość

  (3 kwietnia 2024 13:54)
  Przejazd kolejowy otworzy hehe ale prawnik za dyche To dlug bedzie wiekszy za zerwanie umow hehe ale gosc
  autor: gość

  (3 kwietnia 2024 12:44)
  Białorus
  Panie Janus po skladach komisjii widzę ze ukladu się nie rozbije.
  autor: Ukaszenka

  (3 kwietnia 2024 08:10)
  Zazdrosc
  Podłość i zazdrość ludzka nie zna granic. Człowiek wykształcony, ogarnięty a tu takie opluwanie.
  autor: gość

  (3 kwietnia 2024 08:08)
  Rocznica śmierci JP - Patrona miasta ... i cieza tacy patrioci, gospodarze.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2024 23:49)
  Wywiad sam ze sobą, ktoś mu napisał Bo i z tym ma problemy :) nie mówiąc już o wypowiadaniu się jak z porażeniem mózgowym. Dyplom z dup... Skoro koleżance alimentów przez 2 lata nie mógł ogarnac. Będzie ostatni zobaczycie.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2024 23:03)
  idzie nowe
  autor: gość

  (2 kwietnia 2024 21:46)
  Zakorkowane, zaniedbane i zapuszczone miasto. Kazdy to widzi.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2024 18:22)
  Poparvie
  A ja mam inne zdanie obecny następna znał zaległości i wszystko co dotyczy naszego miasta przykro mi mówić ale nic nie zrobił żeby np dług był mniejszy. Tylko jak teraz blisko do wyborów to już zaczyna coś robić. Przykro m ale w moich oczach zastępca stracił ważność. A nie trzeba tu mieszkać żeby wiedzieć co się dzieje. Pozatym pan Janus przebywa i dobrze więc jak to wygląda.
  autor: Mieszkanka

  (2 kwietnia 2024 17:24)
  Panie Arku
  Panie Arku proszę już przestać pisać sobie samemu te pochlebne komentarze i się oszukiwać. Nie masz szans
  autor: X

  (2 kwietnia 2024 17:11)
  Zatorze
  Junus rzucił wyzwanie. Niech pozostali sie pochwalą co zrobili w wolnym czasie dla tego miasta. Bieganie z puszką dla WOŚP nie liczy się..
  autor: Zatorze

  (2 kwietnia 2024 16:52)
  Pan Janus, ma takie same szanse na wygraną, jak pan Mironiuk. Pierwszy jest mało rozpoznawalny, drugi aż za bardzo. Obaj zostaną odstrzeleni przez wyborców.
  autor: Gość

  (2 kwietnia 2024 16:44)
  JANUS
  Cóż jeszcze człowiek ma zrobić dla tego miasta by go doceniono ? Pan Łysańczuk zamkną przejazd i sparaliżował połowę miasta. Dzięki swojej wątpliwej postawie został namaszczony przez najsłabszego Burmistrza (w mojej ocenie). Chcesz, to głosuj na tego ze średnim wykształceniem, z osiągnięciami. Albo tego co to załatwił miliardy i paluszkiem pracował na wiejskiej. Masz jeszcze wybór, na nauczyciela wychowania fizycznego.. każdy z nich lepszy... Ma więcej zasług.
  autor: Proboszcz

  (2 kwietnia 2024 16:10)
  Wątpliwości
  Nikt nie odmawia Panu Janusowi wykształcenia i ciężkiej pracy jaką musiał pokonać, żeby zostać osobą wykonującą zawód zaufania publicznego, którym jest zawód radcy prawnego. Niestety, ale z Międzyrzecem wiąże go jedynie pochodzenie. Rozumiem przywiązanie i tęsknotę za miastem, bo każdy ją ma. Jednak nie oznacza to, że kandydat zna problemy codzienne miasta i mieszkańców, ponieważ on sam nie odczuwa ich na co dzień na swojej skórze. Warto też zaznaczyć, że podczas kampanii nie przedstawił Pan swojego doświadczenia, czyli sukcesów w swojej pracy zawodowej, dziedziną prawa jaką na co dzień się Pan zajmuje, a także czy zarządzał Pan zespołem ludzi, a jeśli tak to jaką liczbą. Doświadczenie zdobyte na sali rozpraw może nie zawsze się przełożyć na pracę burmistrza. Burmistrz musi borykać się z kwestiami takimi jak infrastruktura, gdzie trzeba mieć wiedzę na temat procesu inwestycyjnego, problemów komunikacyjnych pomiędzy urzędem miasta, a mieszkańcami, sprowadzeniem inwestorów do miasta. Rozmawiając z mieszkańcami miasta raczej słyszy się o podziale głosów pomiędzy dwoma faworytami. Natomiast w komentarzach pod każdym postem związanym z Panem Janusem widać peany pochwalne na cześć Pana Arkadiusza, podczas gdy dla wielu mieszkańców Pan Arkadiusz pozostaje anonimowy. Daje to poczucie jakby te komentarze były pisane przez ludzi związanych z Panem Janusem. Największym błędem jaki Pan Arkadiusz popełnił jest to, że nie spróbował w poprzednich wyborach startować do Rady Miasta i jeżeli by został radnym pokazać swoje pomysły i podjąć próby wcielenia ich w życie. To pozwoliłoby mu też na zdobycie jakiejś rozpoznawalności wśród mieszkańców. A tak, musi liczyć się z wątpliwościami jakie mieszkańcy mają co do jego kandydatury. Mimo wszystko życzę Panu jak najlepiej.
  autor: Gość

  (2 kwietnia 2024 16:06)
  No niestety, nie będzie!!!
  autor: Gość

  (2 kwietnia 2024 16:00)
  !
  Bardzo mądry człowiek, rozsądny i widać że chce dobrze dla miasta. Będzie dobrym burmistrzem .
  autor: Ja

  (2 kwietnia 2024 15:19)
  Skoro pan Janusz dał ciała i zostawił wyborców PiS na lodzie, to pozostaje mi oddać głos na pana Janusa. I niech nikt mnie nie próbuje przekonać do Duszka, bo za dobrze go znam.
  autor: gość

  (2 kwietnia 2024 14:33)
  ..
  No ja na pewno nie będę głosować na niego
  autor: Kin

  (2 kwietnia 2024 13:39)
  Mój glos
  Pan Janus, to właśnie mój kandydat na Burmistrza, takich ludzi nam trzeba. Pan Ł.niech się schowa, chodzi i kopiuje pomysły innych.
  autor: Gość

  (2 kwietnia 2024 13:35)
  To jest odpowiedni kandydat na burmistrza
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny