Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Głośno o Żołnierzach Wyklętych

6 lipca 2014 16:01 | autor: Alicja Gaszewska
Kajetan Rajski autor książki „Wilczęta..."

W historię zarówno Polski – kraju - jak i pomniejszych miasteczek w niej leżących, w tym Międzyrzeca Podlaskiego, wpisało się wielu znanych i nieznanych bohaterów. Żyli w różnych czasach – lepszych lub gorszych dla naszej Ojczyzny.

Do tych gorszych na pewno zalicza się czas trwania i po II wojnie światowej – mroczny okres, w którym działało polskie podziemie niepodległościowe – żołnierze wyklęci.

O nich właśnie jest książka „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych”, napisana przez studenta prawa UJ Kajetana Rajskiego, który na swojej trasie spotkań prelekcyjnych na temat książki uwzględnił także Międzyrzec Podlaski. Trasa, jak sam wspominał, obejmowała w znacznej części rejony Polski Wschodniej jako określonej przez Rajskiego wyjątkowo patriotyczną.

„Dlaczego właśnie o nich? Interesuję się tym tematem już od dawna, zauważyłem także, że o ile sylwetki niektórych samych żołnierzy są znane, o tyle kwestie ich rodzin są pomijane”. Dlatego też powstała książka zbudowana z 12 wywiadów.

Autor podczas swojej prelekcji wyjaśnił także tytuł. „Ponieważ żyli prawem wilka/ historia głucho o nich milczy” - pisał Herbert wspominając czasy grozy o żołnierzach wyklętych. Skoro więc oni są wilkami, ich dzieci to wilczęta. „Bardzo dobry tytuł” - oświadczył kiedyś jeden z rozmówców autora, „niech się nas boją”.

Jak mówił Rajski, książka opowiada nie tylko o dziełach polskiego podziemia niepodległościowego, ale też o dzieciach bohaterów, o dzieciach, które w wieku kilku lat były brane za zakładników przez służby UB. O dzieciach, które widziały, jak komuniści torturowali ich rodziny. O dzieciach noszących „piętno ojca bandyty” - bo nawet do tej pory w niektórych regionach żołnierze wyklęci określani są mianem morderców, sabotowani przez UB-ków.

Autor podczas spotkania opowiadał także o trudnościach, jakie napotykał na drodze szukania prawdy. Były tajemnice, zbrodnie i spiski – a kiedy to wszystko nie działało i Polacy wygrywali choć najmniejszą z bitew, pojawiały się paszkwile i plotki.

„Ich wyborem było samobójstwo, śmierć z bronią w ręku, brutalne śledztwo i więzienie lub strzał w tył głowy” - opowiadał autor. „Byli też cisi sprzymierzeńcy, których mocną stroną było działanie w konspiracji”.

Spotkanie wybiegało jednak poza ramy treści książki – Rajski wspominał o niedawnych wydarzeniach politycznych a także odpowiadał na pytania audytorium.

„Polska nie jest państwem suwerennym” - podsumował autor. - „Państwo suwerenne nie pozwala, by zdrajców żegnano salwami honorowymi, a bohaterów – strzałem w tył głowy”.

Na koniec można było zadać kilka pytań autorowi oraz kupić jego książkę. Prelekcja trwała godzinę od 18.30 w salce przy kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla dnia 29.06.2014 r.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (7 lipca 2014 18:22)
    książka
    Młody pisior,szkoła Tośka
    autor: pol

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny