YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Największe inwestycje dopiero w przyszłym roku

25 września 2020 19:17:05 | autor: Anna Ostapiuk
Jeszcze w tym roku odbędzie się przetarg na budowę instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach mieszkańców gminy Drelów w ramach wielomilionowej inwestycji, która pełnej realizacji doczeka się w następnym roku. W planach również modernizacja ujęcia wody w Szóstce i termomodernizacja jednej ze szkół podstawowych. Tymczasem finalizowane są bieżące projekty.

Z powodzeniem zakończyła się termomodernizacja budynku szkoły w Dołdze, w którego odnowionych wnętrzach, wraz z początkiem września, uczniowie mogli rozpocząć nauczanie stacjonarne. W ramach zadania budynek został ocieplony, wymieniono okna i piec, w szkole powstała nowoczesna serwerownia. Nowy wygląd zyskała sala gimnastyczna, pomieszczenia lekcyjne i socjalne. Zniwelowano również bariery architektoniczne dostosowując placówkę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja pochłonęła ponad 1 mln 200 tys. zł. (więcej ⇒ Prace termomodernizacyjne idą pełną parą).


fot. SP w Dołdze

Kolejną szkołą, która w przyszłym roku zostanie poddana podobnym pracom będzie Szkoła Podstawowa w Szóstce. Budynek wymaga przede wszystkim docieplenia i remontu przeciekającego dachu. W ostatnim czasie odbyły się prace ukierunkowane na dostosowanie pomieszczeń drelowskiej podstawówki do potrzeb przedszkola samorządowego. 

Ukończono rozbudowę strażnicy OSP w Żerocinie i tamtejszego Domu Ludowego. Finalizacja projektu oprze się o zakup niezbędnego wyposażenia i działania promocyjne, które potrwają do końca bieżącego roku. Już wkrótce budynek będzie pełnił swoją funkcję jako Dom Tradycji Dwóch Kultur, łącząc pierwiastek dworski z chłopskim. (polecamy ⇒ Dom Ludowy w Żerocinie czeka na kolejne odbiory)


fot. Anna Ostapiuk

Dzięki rządowemu dofinansowaniu na ponad 585 tys. złotych oraz własnym środkom gmina realizuje budowę kilometrowego odcinka drogi biegnącej w kierunku Horodka. Samorząd przymierza się także do remontu nawierzchni drogi w miejscowości Dołha - Zagumienie. Kolejną planowaną inwestycją jest modernizacja ujęcia wody w Szóstce.

Gmina Drelów partycypuje również w kosztach zaplanowanego remontu zabytkowej drelowskiej świątyni, na której kompleksowe prace remontowe i konserwacyjne udało się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego opiewające na kwotę 680 430,54 zł. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 1 mln złotych. (więcej ⇒ Remont świątyni za unijne środki oraz Dotacja dla parafii w Drelowie). Zaplanowane wsparcie kwotą 40 tys. złotych zaplanowano na kolejny rok.


fot. Parafia Drelów

Obecnie najważniejszą inwestycją gminy jest projekt "Odnawialna energia w Gminie Drelów - etap II" o wartości 6.308.121 zł, w którym dofinansowanie sięgnęło kwoty 3.899.366,50 zł. W ramach tego zadania zamontowane zostaną 215 instalacji fotowoltaicznych, 181 instalacji solarnych, 64 kotły na biomasę i 9 pomp ciepła. Na ten rok zaplanowano realizację instalacji fotowoltaicznych. Przetarg już wkrótce. 

W trakcie XI sesji Rady Gminy w dniu 22 września wójt Piotr Kazimierski naświetlił kwestię trwającego sporu z Urzędem Skarbowym dotyczącego podatku VAT od dotacji na przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz instalacje solarne z pierwszego rozdania, w którym wzięło udział 100 gospodarstw. - Urząd cofnął się o 5 lat i nalicza nam VAT od dotacji. Jesteśmy jednak dobrej myśli, a nasze argumenty są przekonujące i mocne. Zakończyła się kontrola urzędników i będziemy oczekiwali na decyzję. Zapewne dla nas niekorzystną, ale będziemy wtedy wszczynać tryb odwoławczy do sądu. Łatwo się nie poddamy, ponieważ jesteśmy pewni swoich racji. To o publiczne pieniądze chodzi, więc będziemy o nie walczyć, do czego jesteśmy zobowiązani - zapewnił włodarz.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male