YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Uroczystości upamiętniające redaktora Kołkowicza

27 czerwca 2018 20:05:10 | autor: redakcja
W piątek 29 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim odbędą się uroczystości upamiętniające redaktora Jana Kołkowicza. W planach jest m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, nazwanie ronda i przyznanie pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości, które będą miały charakter państwowy organizuje społeczny komitet. Są w nim m.in. dr Anna Jeleszuk – przewodnicząca, burmistrz Zbigniew Kot i Zbigniew Makarski. Honorowy komitet liczy ponad 50 osób. Znaleźli się w nim m.in. Zofia Romaszewska – Doradca Prezydenta RP, były premier Jan Olszewski, minister energii Krzysztof Tchórzewski, O. prof. Eustachy Rakoczy i Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Piątkowe uroczystości rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Józefa (godz. 11). Po jej zakończeniu na budynku dawnego magistratu przy Placu Jana Pawła II odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica (godz. 12.15). Przemawiał będzie minister Jan Kasprzyk. O godz. 12.50 zaplanowano uroczystość nadania imienia Jana Kołkowicza dla ronda znajdującego się przy Skwerze Armii Krajowej.

O godz. 13.20 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na grobie red. Kołkowicza, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Brzeskiej. Przewidziane są przemówienia i Apel Pamięci. Zamknięty charakter będzie miała ostatnia część uroczystości w Hotelu Chrobry, gdzie zaplanowano prezentację książki „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”.

Uroczystości będą miały wojskową asystę z garnizonu w Dęblinie. Na cmentarzu przewidziana jest salwa honorowa. W związku z przemarszem wojska i uczestników uroczystości z Placu Jana Pawła II na rondo przy Skwerze Armii Krajowej, a następnie na cmentarz przy ulicy Brzeskiej, należy się liczyć z chwilowymi utrudnieniami w ruchu.

Jan Kołkowicz (1928-2007) był dziennikarzem i publicystą. Znany był z tego, że z redaktorskim zacięciem tropił wydarzenia z okresu ostatniej wojny i pierwszych lat powojennych. Ratował od zapomnienia wydarzenia oraz ludzi, którzy zostali wyalienowani ze społeczeństwa za swą patriotyczną postawę. Tropienie historii Żołnierzy Wyklętych traktował jako życiową misję i powinność. Był aktywnym społecznikiem, organizatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie (wspólnie z AK) i Wólce Konopnej oraz tablic pamiątkowych: w Radzyniu Podlaskim, Hadynowie, Leśnej Podlaskiej i Szaniawach.

Dziękujemy dr. Annie Jeleszuk za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male